TŁUSTY CZWARTEK W KGW STRADUNIANKI

Po południu w Gminnym Ośrodku Kultury w Stradunach odbyło się spotkanie członkiń i osób zaprzyjaźnionych z Kołem Gospodyń Wiejskich STRADUNIANKI z okazji święta zwanego „tłustym czwartkiem”, który w bieżącym roku przypadł na dzień 20 lutego.

Wraz zaproszonymi gośćmi mogłem, zgodnie z tradycją, objeść się pączkami, chrustem i innymi smakołykami: tu najbardziej przypadły do gustu bezy z konfiturami(!).

Członkinie zespołu ludowego „Stradunianki” pośpiewały swoje piosenki. Wszyscy bawili się, pamiętając, że to ostatni tydzień karnawału, bo od środy zacznie się post.

Dziękuję za zaproszenie i możliwość” objedzenia się” wspaniałościami!

Jarek Franczuk

 

Z historii:

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Rzymianie obchodzili w ten sposób raz w roku tzw. tłusty dzień[3][4].

W specyficzny sposób obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce. Nazywany on był wówczas combrowym czwartkiem. Według legendy nazwa pochodzi od nazwiska żyjącego w XVII wieku krakowskiego burmistrza o nazwisku Comber, będącego prawdopodobnie postacią fikcyjną, człowieka złego i surowego dla kobiet mających swoje kramy i handlujących na krakowskim rynku. Mówiono: Pan Bóg wysoko a król daleko, któż nas zasłoni przed Combrem. Umrzeć miał on w tłusty czwartek[5]. W każdą rocznicę śmierci przekupki na targu urządzały więc huczną zabawę i tańce. Podczas zabawy zaczepiały przechodzących tamtędy mężczyzn, których zmuszały do tańca lub do oddawania wierzchniej odzieży w zamian za krzywdy, jakie wyrządził Comber.

Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Download PDF
TŁUSTY CZWARTEK W KGW STRADUNIANKI