WSPANIAŁY KONCERT ORGANOWY I CHÓRU KONTRAPUNKT W OSTRYMKOLE

W ramach Dni Prostek, w dniu 1 sierpnia 2021 roku w zabytkowym kościele w Ostrymkole odbył się koncert ełckiego Chóru Kontrapunkt pod kierownictwem p. Rafała Sulimy.

Obok chóru „głównym bohaterem” dnia były zabytkowe organy, które wyremontowano w ramach realizacji projektu pn.: „Przeprowadzenie prac konserwatorskich prospektu organowego i remont zabytkowych organów piszczałkowych w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ostrymkole”.

Beneficjentem projektu była Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Antoniego z Padwy

w Prostkach, reprezentowana przez Ks. Proboszcza Piotra Sulewskiego.  Umowa o przyznaniu pomocy na realizację przedsięwzięcia opiewała na kwotę 204.703,00zł. W ramach inwestycji odrestaurowany został prospekt organowy (szafa organowa) i wyremontowany instrument organowy. Naprawy i konserwacji wymagał mechanizm powietrzny organów, wiatrownice, kontuar organów oraz ich mechanizm dźwiękowy.

Inwestycja objęta jest dofinansowaniem z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, w ramach inicjatywy LEADER, wdrażanego przez LGD „Lider w EGO”.

Chór Kontrapunkt wspaniale wykonał repertuar zarówno z organami i a cappella. Kierownictwo nad Chórem pełni Pan Rafał Sulima, dyplomowany organista. Rafał Sulima zagrał również kilka utworów solo (bez chóru), np. Toccatę D-moll, dzięki czemu mogliśmy docenić wartość instrumentu po remoncie.

Program koncertu:

Laudate Dominum –  Ch. Gounod

Głos duszy- Adolf Adam

Toccata D moll – (organy solo) – J.S. Bach

Jezus blaibet meine freude – J.S. BAch

Alleluja –  Heandel

Nokturn Es -dur (organy solo) – F. Chopin

All things bright and beautiful – John Rutter

Adiemus – Karl Jenkins

Sancta Mater – Karl Jenkins

Christus Vincit (Organy solo) – Denis Bedart

Ave verum –  Karl Jenkins

Lament – Karl Jenkins

Pie Jesu  – V.C. Johnson

Modlitwa do Najmilszej Matki – Piotr Grinholc

Va pensiero – Giuseppe Verdi

Alleluia  – Branchey

Kto szuka Cię – Józef Świder

 

Publiczność zgromadzona w kościele nagradzała wykonawców oklaskami po każdym utworze i na koniec „zmusiła” do kilku bisów. W trakcie których wykonano: Alleluia  – Branchey oraz Kto szuka Cię – Józefa Świder.

W koncercie wzięli udział goście z LGD w Estonii, w ramach wizyty studyjnej.

 

Download PDF
WSPANIAŁY KONCERT ORGANOWY I CHÓRU KONTRAPUNKT W OSTRYMKOLE